Yeni Nesil Teknik Direktörler Arasında Parlayan Yıldız: İlhan Palut’un Futbol Felsefesi ve Başarı Hikayesi

Yeni Türk teknik direktör jenerasyonunun en çok parlayan fakat hakkı pek teslim edilmeyen ismi Çaykur Rizespor teknik direktörü İlhan Palut, Süper Lig’de son 6 maçta 4 galibiyet ve 2 beraberlik elde ederek takımını 6. Sıraya yükseltti. 1. Lig’den yeni yükselmiş takımını yeni kadrosuyla ligin üst basamaklara çıkaran İlhan Palut bunu ilk kez yapmıyor…

Hazırsanız İlhan Palut’u daha da yakından tanıyalım.

Emre Belözoğlu, Çağdaş Atan, Arda Turan, Nuri Şahin gibi futbolculuk dönemlerinde üst düzey kulüplerde forma giymemesi İlhan Palut’u geri planda bırakmış olabilir fakat o yönetim becerisi ve vizyonuyla muhteşem bir potansiyel taşıyor.

Altyapı, 3. Lig, 2. Lig, 1. Lig ve nihayet Süper Lig’de teknik direktör olan İlhan Palut başarı basamaklarını tırnaklarıyla kazıyarak buraya kadar yükseldi.

Henüz alt liglerdeyken ortaya koymuş olduğu futbol felsefesiyle dikkatleri üzerine çeken, modern futbolun tüm gerekliliğini takımından isteyen ve bunun karşılığını futbolcularından alan çok başarılı bir antrenör.

Abdülkerim Bardakçı örneğinde olduğu gibi futbolcularının potansiyeli ortaya çıkarmaları için cesaretlendiren, futbolun doğrularını yaptığı sürece hata yapmaktan korkmamalarını söyleyen bir futbol aşığı kendileri.

İlk başarısını 2017-2018 sezonunda Hatayspor ile kazanan İlhan Palut, takımını 2. Lig’den 1. Lig’e yükseltmeyi başardı.

1. Lig’e yeni yükselmiş Hatayspor, 2018-2019 sezonununu 3. bitirerek mucizeye imza attı. Play-off finalinde son maçta penaltılarla Gaziantep FK’ya yenilen Hatayspor, neredeyse 2 sene içinde 2. Lig’den Süper Lig’e yükselecekti İlhan Palut sayesinde.

Ertesi sezon Hatayspor’un başındayken 6. haftada Süper Lig ekiplerinden Göztepe, İlhan Palut’u teknik direktörlük koltuğuna “transfer” ederek getirdi. O sezon İlhan Palut ilk kez çalıştığı Süper Lig’de takımını 11. sırada ligde tutmayı başardı.

İlhan Palut Süper Lig’deki 3. senesinde inanılmaz bir başarıya Konyaspor ile uzandı. Konyaspor Süper Lig’i 20 galibiyet, 8 beraberlikle 68 puan toplayarak Fenerbahçe’nin 5 puan gerisinde 2. olarak tamamladı.

2022-2023 sezonunun ortasında Konyaspor kimsenin beklemediği bir karar vererek İlhan Palut ile yolları ayırdı. Bu ayrılığa Konyasporlu taraftarlar da çok şaşırdı ve teknik direktörlerini tezahüratlarla uğurladılar.

Ayrılık sonrası doğru zamanı bekleyen İlhan Palut, bu sene Süper Lig’e yükselen Çaykur Rizespor takımının teknik direktörlük koltuğuna getirildi. Yeni takımına yavaş yavaş ısınan İlhan Palut, yeni kurulan kadro ile Süper Lig’de 16. Haftada 6. Sırada bulunuyor.

Bu sezon belki de İlhan Palut’un bir üst basamağa çıktığına şahitlik edeceğiz. Kendisine verilen şansı en başından beri mükemmel şekilde değerlendiren teknik direktörün bir sonraki durağını bizler de merakla bekliyoruz.

Kariyerinizde başarılar İlhan Hocam!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x