Korkunç rapor: 32 kadın öldürüldü, 18 kadın ise ölü bulundu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2023 Eylül Veri Raporu’nu açıkladı. Platformun raporuna göre, Eylül’de 32 kadın cinayeti işlendi, 18 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Öldürülen 32 kadından 12’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 1’i ekonomik bahane ile, 3 kadın ise asıl hedef olan kadınların yanında olmaları bahanesiyle öldürüldü. 16’sının ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi.

“KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?”

Eylül ayında öldürülen 32 kadının 14’ünün evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 1’i tanıdığı biri, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 3’ü akrabası olan bir erkek, 1’i kardeşi, 2’si oğlu tarafından öldürüldü. 1 kadını öldüren kişi ile yakınlığı tespit edilemedi. Platforma göre bu ay kadınların yüzde 43’ü evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

“KADINLAR EN ÇOK EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ”

Kadınların 19’u evinde, 12’si sokakta, 1’i kamusal alanda öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 59’u evlerinde öldürüldü.

“KADINLAR EN ÇOK ATEŞLİ SİLAH İLE ÖLDÜRÜLDÜ”

Bu ay öldürülen kadınların 19’u ateşli silahlarla, 13’ü kesici aletlerle öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 59’u ateşli silah ile öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir