Çamaşır yıkarken yapılan 4 hata! Bu tüyolar ömrü kısaltıyor, sirke uçup gidiyor

1- Evde deterjan yapmak

Çamaşır deterjanları konusunda maliyeti azaltmanın popüler yollarından biri kendi deterjanınızı yapmaktır. Bu size daha doğal ve sağlıklı gelebilir ancak uzmanlar evde yapılan deterjanların geleneksel deterjanlardan farklı olduğunu ve çamaşırlardaki kiri yeterince çıkaramayacağını söylüyor.

Bunun yanı sıra evde yapılan deterjanların yan etkisi giysiler sertleşebilir ve kokmasına neden olabilir.

2- Farklı deterjanları birbirine karıştırmak

Çamaşır deterjanlarını evde karıştırmak teoride iyi bir fikir gibi geliyor, özellikle de paradan tasarruf etmeye çalışıyorsanız.

Ancak her ürünün içeriği birbirinden farklı olduğundan iki farklı içeriğe sahip ürünü karıştırmak çamaşırlarda beklenmeyen bir soruna neden olabilir. İki farklı markadaki deterjanı karıştırmak sizde çamaşırlarınızın daha iyi yıkandığı izlenimini çizebilir ancak bu uzmanlara göre oldukça yanlış.

3- Çamaşırları yıkamak için sirke kullanmak

Sirke, birçok alanda hayatımızı kolaylaştırmasıyla meşhur. Özellikle zorlu kirleri çözdüğüne inanılan sirkenin çamaşır yıkamada kullanılması sanıldığı kadar doğru değil.

Uzmanlar sirkenin düşük pH’ı çamaşır makinesinin içinde suyla karıştığında hemen nötralize oluyor. Yani neredeyse kullandığınız anda temizleme gücünü kaybediyor. Bu yüzden sirke sanıldığı kadar temizleyici bir ürün değildir özellikle suyla karıştığında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x