Milyonlarca Dolarlık Bitcoin Transferi: FBI Soruşturuyor!

Mahkeme kayıtlarına göre, sanıklar Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini nakde dönüştürmek için darknet’i kullanarak yasadışı bir iş yürüttü. Bu da kolluk kuvvetlerin radarına takıldı.

FBI milyonlarca dolarlık Bitcoin transferini soruşturuyor

New York Güney Bölgesi’nde Çarşamba günü dosyalanan mahkeme belgelerine göre FBI, altı kişiyi kripto para birimleri kullanarak 30 milyon dolarlık yasadışı bir para transferi işi yürüttükleri iddiasıyla suçladı. Dosyaya göre altı kişi – Shaileshkumar Goyani, Brijeshkumar Patel, Hirenkumar Patel, Naineshkumar Patel, Nileshkumar Patel ve Raju Patel – New York’ta uygun bir para aktarma lisansı olmadan faaliyet gösterdi.

FBI, mahkemeden şahısların tutuklanmasını talep etti. Bir FBI ajanının mühürsüz yeminli ifadesinde baz ayrıntılar yer alıyor. Buna göre şahıslar, Temmuz 2021 ile Eylül 2023 arasında Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini nakde dönüştürmek için darknet’i kullandı. Böylece, yasadışı iş yaptılar. Bir mahkeme belgesine göre, ABD Sulh Hakimi, adı geçen kişilerden en az biri olan Naineshkumar Patel’in şartlı olarak serbest bırakılmasına karar verdi.

Soruşturmadan ilginç ayrıntılar

Dosyada, kimliği açıklanmayan bir suç ortağının, en azından bazı müşterilerin “uyuşturucu satarak para kazandığını” ve en zengin müşterilerin “bilgisayar korsanları olduğunu” söylediği belirtiliyor. Suç ortağı, gizli görevdeki bir memura bazı ifşaatlar yaptı. Buna göre, üç yıl boyunca yaklaşık 30 milyon dolar kazandığını söyledi. Bunu ise Bitcoin ve kripto para karşılığında nakit alışverişi yoluyla yaptığını belirtti.

Bu arada, kolluk kuvvetleri, 7 Şubat’ta New York, Westchester County’deki bir postanede bir kişiyi yakaladı. Şahsı, adı açıklanmayan suç ortağı adına nakit para paketleri postalıyordu. Bu kişi daha sonra gizli bir kaynak haline geldi. Ayrıca, sonraki sekiz ay boyunca yaklaşık 80 kontrollü nakit alımında kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaptı. Bu işlemlre toplamda yaklaşık 15 milyon dolar değerindeydi. Dosya, sanıkların New York’ta gerekli olan lisanslı bir para transferi işine sahip olmadıkları belirtiyor. Ayrıca, her hangi bir kayıt durumlarının olmadığını söylüyor. İddia konusu eylemde sanıkların fotoğraf ve video gözetim kanıtları yer alıyor.

JPMorgan’a göre SEC Spot Bitcoin ETF’leri onaylayacak!

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, spot Bitcoin ETF meselesi piyasanın gündeminde kalmaya devam ediyor. SEC, Grayscale davasında yakın zamanda verilen bir karara itiraz etmemeyi tercih etti. Bu nedenle uzmanlara göre başvuruların kabulü giderek yaklaşıyor. JPMorgan’ın raporu, SEC’in Grayscale davası kararını temyiz etmeme kararının altının çiziyor. Bunu, SEC’in kripto paraları giderek daha fazla kabul ettiğinin bir göstergesi olarak değerlendiriyor. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki uzmanlara göre, onay birkaç ay içinde gerçekleşecek. Büyük olasılıkla Ark 21Shares başvuruları için son gün olan 10 Ocak’tan önce bu onayı göreceğiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir