AB’de Orban krizi | Macaristan lideri Moskova’ya gitti, “temsil” tartışmaları başladı

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmek üzere Moskova’ya gitti.

Orban’ın sözcüsü Bertalan Havasi, Macaristan’ın MTI-ECONEWS haber ajansına verdiği demeçte başbakanın, “barış misyonunda” olduğunu söylerken Ukrayna’daki savaşa da açık bir göndermede bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise ziyaretten önce yaptığı açıklamada, ziyarete tepki göstererek, Macar liderin AB’yi değil, kendi ülkesini temsil edeceğini söyledi.

Borrell, AB dönem başkanlığını yürüten Macaristan’ın lideri Orban’ın ziyaretinin, yalnızca Macaristan ile Rusya arasındaki ikili ilişkiler çerçevesinde gerçekleştiğini vurguladı.

AB dönem başkanlığının bir üye ülkeye, AB adına dış temsil yetkisi vermediğini ifade etti.

Borrell, “Başbakan Orban, Moskova’yı ziyaret etmek için AB Konseyinden herhangi bir talimat almadı. Bu pozisyon, AB ile Putin arasındaki resmi temasları kapsamıyor. Dolayısıyla Macaristan Başbakanı, hiçbir şekilde AB’yi temsil etmiyor” diye konuştu.

Viktor Orban’ın Moskova’ya giderek Putin ile görüşeceği dün basına yansımış, bunun üzerine AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “AB dönem başkanlığının AB adına Rusya ile temas kurma yetkisi yoktur” uyarısında bulunmuştu.

Orban da bu sabah yayımladığı mesajında amacının birliği temsil ederek müzakere başlatmak olmadığını, yalnızca barış yolunda ilk adımların atılmasına hizmet etmek istediğini belirtti.

Orban, Rusya’yı ziyaret ederek Putin’le görüşüp görüşmeyeceği iddialarına ise açıklık getirmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x